KICKER Amp and Wiring Kit Package of 2 Items 400W 4-Channel PXA Series Marine Amplifier with 8AWG Power Wiring Kit - Boat Kit - 48PXA400.4 Amplifier & 47KMPK8 Wiring Kit
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
22
quantity
Product details
Category
Bundle of 2 Items: Kicker 48PXA400.4 4-Channel PX Series Marine Amplifier w/ 47KMPK8 8AWG Power Series Wiring Kit 4-Channel PX Series Amplifier RMS Power Rating: 4 ohms: 100 watts x 4 chan 2 ohms: 150 watts x 4 chan Bridged 4 ohms: 200 watts x 2 chan Max power output: 800 watts Sensitivity: 95dB Frequency response: 10-20,000 Hz Water-proof amplifier design with IP67 certification High-efficiency Class-D Technology Solderless, crimpless power and ground couplers Optional Wired Bass Remote Control Variable High-pass Crossover: 80/120 Hz at 24dB/octave Low-pass Crossover: 80 Hz Ideal for UTVs, Off-road Vehicles, Hot Rods or Space-challenged Vehicles Dimensions: 9-¾" L x 1-¾" H x 4-½" W 8AWG Power Series Marine Amplifier Wiring Kit Ideal for Up to 600W Single Amplifier Connection Ignition Protected MRBF Fuse Holder for use in Marine Engine Compartment Tin-plated ABYC-compliant Brass Fuse Holder for Maximum Power Transfer and Corrosion Resistance Tin-plated full-spec wire Resist Corrosion for Long Lasting Performance 100% OFC Copper Wire Included in this kit: 20 feet of 8-gauge Power Cable with attached Ring Terminal (Red) 20 feet of 8-gauge Ground Cable with attached Ring Terminal (Yellow) 20 feet of 18-gauge Turn-on Lead Wire (Blue) Compliant Master Fuse Holder (KMFMF) with ABYC Compliant 60A Marine Fuse